BUGÜN BİZDEN DİREKSİYON DERSİ ALMAK İSTERMİSİNİZ ?
   

DİREKSİYON DERSİ-SÜRÜŞ DERSİ-DİREKSİYON EĞİTİMİ-SÜRÜŞ EĞİTİMİ.

PROFESYONEL DİREKSİYON DERSLERİ NİÇİN ÖNEMLİDİR.

 

          Araba kullanırken, dikkatinizi gittiğiniz yere odaklamanız çok zordur. Radyoda dinlediğimiz, televizyonda izlediğimiz ve gazetelerde okuduğumuz gibi, araba kazaları sürekli olarak meydana gelmektedir. Hiç kendinize sordunuz mu? Sizce bunun sebepleri neler, neden bu kadar çok araba kazası meydana geliyor? Bunun sebebi doğa mı? Yollar lanetli olduğu için mi? Sizce hangisi?  

          Her sene araba kazalarında dramatik bir artış meydana gelmektedir. Bu trajik olay karşısında bir şeyler yapmalıyız. Bu kayıplar hem fiziksel hem de ruhsal açıdan çok acı verici. Sadece bu değil, birçok kurban sarsıntıya uğrayıp bu trajik olayı yaşamlarının en kötü kâbusu olarak varsaymaktadırlar. Bu elim kazalar sonucunda yetim kalan, sakat kalan ve hatta vücudunun diğer bölümlerini kaybeden birçok insan var. Bazıları bunun kaderin bir sınavı olduğunu düşünebilir. Bazıları ise bunun bir sebebinin olduğu kanısındadırlar. Benim düşüncemse; evet, bu trajik olayın yaşanmasının kaderin bir sınavı olma ihtimalinden çok bir sebebinin olması ihtimali daha yüksek. Öte yandan, bu trajediyi göz ardı edemeyiz. Bunun sebebi ihmale dayanıyor. Belki de bu sebeplerden dolayı daha fazla insan acı çekecek. Bahsettiğimiz bu üzüntü verici ve trajik olayları ortadan kaldırmak veya aza indirmek için birçok yol var. Araba kazalarının nasıl azaltılacağı konusunda birçok örnek verebilirim.

 

          Profesyonel bir direksiyon eğitmeninden, temel sürüş becerileri konusunda yardım alınıp, direksiyon derslerinde öğrenilen birçok bilgi ve beceriden faydalanılabilir. Bu sadece araba kazalarını azaltmakla kalmayıp, direksiyon başına geçen bir insanın bilgisini arttırmasını da sağlayacaktır. Direksiyon dersleri esnasında öğrencinin (araba kullanma konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenlerden bahsediyorum) öğreneceği birçok yol işareti, trafik kuralları ve tehlike algısı konusunda kazanımları olacaktır. Araba kullanırken kurallara uymak, kazaları azaltmak için en iyisi ve en çok tavsiye edilenidir.

          İstanbul un cadde ve sokaklarında dolaşmak kimi zaman en tecrübeli sürücüler için bile zor olabilir. Tabi ki sürüş esnasında bize yardımcı olan elektronik aparatlarımız vardır, fakat ehliyetini yeni almış yeni bir sürücü için, bunlar yardımdan çok sürücünün dikkatinin dağılmasına sebep olur.

          Yeni bir sürücü için yoldaki diğer sürücülerin kendisi ile aynı sürüş becerilerine sahip oldukları hissine kapılmak kolay olsa da, çoğu sürücünün kendisinden yıllara dayanan daha fazla tecrübeye sahip olduğunu anlamakta zorlanırlar. Tecrübelilermiş edasıyla yollara çıkmaları, birçok kazaya sebep olabilir.

          Yukarda vurgulanan sebepler ve buna benzer yüzlerce nedenden dolayı sorumluluk hissedebilir! eşiniz ve çocuklarınıza direksiyon dersi aldırmaya karar verebilirsiniz. Bunu sadece eşiniz ve çocuklarınız için mi düşünüyorsunuz? Siz kendinizi ne kadar usta sürücü olarak addediyorsunuz ? Temel sürüş becerilerini tam anlamıyla uyguluyor musunuz? Şu an yollarda kullanılan kurallardan haberdar mısınız?  

          Bu konuda başvurulacak en iyi danışman bir direksiyon eğitmenidir.

 

          Profesyonel bir eğitmenden direksiyon dersi almaya başlamanız, daha ilk günden doğru sürüş alışkanlıkları edinme çabası içerisine girmenizi sağlar.

          Aşağıda kendisini usta sürücü kategorisine koyan birçok sürücünün fark etmediği, ya da ehliyetini yeni almış, direksiyon geliştirme aşaması içerisinde yer alan, temel sürüş becerilerinden yoksun sürücülerin, direksiyon dersi almaya başladıktan sonraki doğru sürüş alışkanlıklarına basit iki örnek verilmektedir:

          İlk olarak birçok tecrübeli sürücünün, sağa veya sola dönüş yaparken, sinyallerini kullanmadıkları veya doğru zamanda sinyal vermedikleri trafik akışı içerisinde olan diğer sürücüler tarafından gözlenmekte ve yadırganmaktadır. Kural ihlalidir ve trafik suçudur.

          Profesyonel direksiyon eğitimi alan bir sürücü, temel sürüş becerilerinin vazgeçilmez kurallarından, manevralarda sinyal verme kuralını gelişi güzel uygulamaktan çok, yerinde ve zamanında uygulayarak,  diğer sürücülere de güven vererek örnek olur.

          İkincisi, Üç saniye kuralı;  Etrafa dikkat etmek çok önemlidir.  Bu kurala kaç kişi riayet ediyor? Üç saniye kuralı, bir taşıtın arkasında seyir halindeyken uyulan bir kuraldır. Ani fren yapma veya acil durumda manevra yapmak için gereken zamandır. Çoğu tecrübeli sürücüler bile bu kuralı hiçe saymaktadır.

          yeni sürücüler bu tecrübeyi edinecek kadar uzun yıllar araba kullanmamışlardır.

          Direksiyon dersi alan bir sürücü daha fazla tecrübe kazanır, olası bir kaza karşısında harekete geçme konusunda daha hazırlıklı hale gelir.

          Birçok yerde araba kullanmak, tecrübe sahibi olanlar da dâhil olmak üzere, çoğu sürücü için ustalık isteyen bir iş olabilir. Önemli sayıda sürücü, yollarda bilerek ya da bilmeyerek kuralları hiçe saymakta, bu da yolları kullanan diğer insanların hayatlarını tehlikeye atmaktadır. 

          Bu sürücülerin çoğu ehliyet kursuna giderek ehliyetini alıp zaman içerisinde olumlu yada olumsuz sürüş becerilerine sahip olmuşlardır.

   

          Bazıları da araba kullanmayı, ehliyeti olan anne-baba gibi aile büyüklerinden veya akrabalarından öğrenmektedir. Bu insanlar öğretmek istedikleri kişilere, zaman içerisinde geliştirmiş oldukları, sürüş becerilerinin doğru yönleri yanında, yanlış yönlerini de aktarırlar. Araba kullanmak cesaret işidir. Süreç içerisinde olumsuz tavırlar olumsuz etkiler doğurur.  Bu tip bir sürüş eğitimi baştan yanlış başlamış olup, faydalı olmayacaktır. Profesyonel bir eğitim aldığınızda bu gibi durumlardan kaçınmış olursunuz. 

          Öğrenme cesareti ve hevesi sonsuza dek olumsuz etkilenebilir. Bu gibi durumlara düşmemek için profesyonel derslere ihtiyaç duyulabilir.

          Doğru sürüş alışkanlıkları edinmek, kaza ve tehlikeleri asgariye indirmek için profesyonel bir direksiyon eğitmeninden sürüş dersleri almak her zaman olumlu bir düşüncedir. Direksiyon eğitmenleri öğrenciye profesyonelce yaklaşırlar. Yeni öğrenen bir adayın, profesyonel bir direksiyon eğitmeni tarafından eğitiliyor olduğunu bilmesi, güvenini artırması açısından çok faydalıdır. Bunun sebebi ise temel olarak, öğrencinin bu bilgileri nitelikli bir insandan öğrendiğini hissetmesidir. Bu şekilde, öğrenciler her zaman öğrendiklerini uygulayacaklar veya uygulamaya çalışacaklardır.

 

ÖĞRENİRKEN FARKLILIĞI KULLANIRKEN ÖZGÜRLÜĞÜ HİSSETMELİSİNİZ.

                                  

                                                                                                                                                               F. Müberra HALICIOĞLU

                                                                                                                                                                   Direksiyon Eğitmeni

   TSBM

TEMEL SÜRÜŞ BECERİLERİ MERKEZİ

POZİTİF VE DOLU DOLU DİREKSİYON DERSİ ALABİLECEĞİNİZ TEK ADRES

BAY VE BAYAN EĞİTMENLERİMİZLE HİZMETİNİZDEYİZ.

 
USTA DİREKSİYON EĞİTMENİ DİREKSİYON EĞİTİMİ DERSİ ÖĞRETİCİSİ NASIL OLUNUR
NEDEN DİREKSİYON DERSİ STAJYER ÖĞRENCİ
DİREKSİYON EĞİTİMİ KAZANIMLAR-ARAÇ VE YOL TANIMA-PRATİK-ÖZGÜVEN
BAYAN DİREKSİYON HOCASI PROFESYONEL SÜRÜŞ EĞİTİMİ
BAYAN DİREKSİYON ÖĞRETMENİ-SÜRÜCÜ EĞİTMENİ TERCİHİ    BAY-BAYAN
PEDAGOJİK FORMASYON-EMPATİ ACEMİ-DENEYİMLİ SÜRÜCÜ
DİREKSİYON-EHLİYET SINAVI SONUÇLARI
EHLİYET SINAV SORULARI EHLİYET SINAV YERLERİ     EHLİYET SINAV TARİHLERİ
 DİREKSİYON DERSİ TEORİK   KAZA YERİNDE İLKYARDIM UYGULAMASI
DİREKSİYON DERSİ TEORİK EĞİTMEN TAVSİYELERİ
DİREKSİYON DERSİ TEORİK KİŞİSEL GÜVENLİK
 ÖZEL DİREKSİYON DERSİ GÜVENLİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ GÜVENLİ SÜRÜCÜ
DİREKSİYON DERSİ PRATİK EKONOMİK SÜRÜŞ TEKNİKLERİ-ECO DRIVE
DİREKSİYON EĞİTİMİ TEORİK AGRESİF SÜRÜCÜ
  DİREKSİYON DERSİ PRATİK  TEHLİKE ALGISI
  DİREKSİYON DERSİ PRATİK OTOMATİK VİTES
DİREKSİYON DERSİ PRATİK MANÜEL VİTES
SÜRÜCÜ KURSU PSİKOTEKNİK-SÜRÜCÜ DAVRANIŞLARI GELİŞTİRME
SÜRÜCÜ ADAYLARI-SAĞLIK RAPORU SÜRÜCÜ  BELGESİ TESCİL İŞLEMLERİ
  DİREKSİYON DERSİ TEORİK  ARIZA ANINDA HAREKET TARZI
PROFESYONEL SÜRÜŞ EĞİTİMİ  ONLİNE SÜRÜŞ TESTİ
DİREKSİYON DERSİ TEORİK YOLCU GÜVENLİĞİ
ÖZEL DİREKSİYON DERSİ PRATİK TEMEL SÜRÜŞ BECERİLERİ DİREKSİYON NASIL TUTULUR
TRAFİK VE YOL BECERİLERİ  SÜRÜŞ EĞİTİMİ-SÜRÜŞ DERSİ DİREKSİYON EĞİTİMİ
OTOYOL SÜRÜŞ BECERİLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ-DİREKSİYON DERSİ
DİREKSİYON DERSİ PRATİK   ARAÇ BAKIMI RUTİN KONTROL
DİREKSİYON DERSİ PRATİK DİREKSİYON GELİŞTİRME   KOKPİT ALIŞTIRMASI
DİREKSİYON DERSİ PRATİK   AYNA SİNYAL MANEVRA  (A_S_M)
DİREKSİYON DERSİ PRATİK POZİSYON HIZ BAKIŞ  (P_H_B)
ÖZEL DİREKSİYON DERSİ GÜVENLİ ARAÇ SEÇİMİ NCAP-INNOVATİON
DİREKSİYON DERSİ TEORİK SÜRÜŞ GÜVENLİĞİ  ENGEL TEŞKİL EDEN APARATLAR MULTİMEDİA
DİREKSİYON DERSİ TEORİK EĞİTMEN-ÖĞRENCİ DİYALOĞU GÖSTER BANA-ANLAT BANA
 ÖZEL DİREKSİYON EĞİTİMİ   ARAÇ GÜVENLİĞİ-SİGORTA
BASİT SÜRÜŞ TEKNİKLERİ DİREKSİYON KONTROLÜ KALKIŞ ALMA TEKNİKLERİ
ÖZEL DİREKSİYON DERSİ PRATİK VİTES VE DEBRİYAJ KONTROLÜ
ÖZEL DİREKSİYON DERSİ PRATİK YOKUŞ YUKARI KALKIŞ ALMA
SÜRÜŞ EĞİTİMİ -SÜRÜŞ DERSİ-SÜRÜŞ TEKNİKLERİ FREN MESAFESİ-DURMA
ÖZEL DİREKSİYON EĞİTİMİ YOKUŞ YUKARI-AŞAĞI PARK
ÖZEL DİREKSİYON DERSİ PARK ETME TEKNİKLERİ PARALEL PARK-DİKEY PARK-GERİ PARK
İLERİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ TAKİP MESAFESİ-HIZ DEFANSİF SÜRÜŞ
SÜRÜŞ TEKNİKLERİ-SÜRÜŞ EĞİTİMİ-SÜRÜŞ DERSİ VİRAJLARDA HAREKET TARZI
DİREKSİYON DERSİ PRATİK SÜRÜŞ EĞİTİMİ-SÜRÜŞ DERSİ SOLLAMA-GEÇME-GEÇİLME
DİREKSİYON DERSİ PRATİK    GECE SÜRÜŞ TEKNİKLERİ
DİREKSİYON EĞİTİMİ TEORİK  ACİL DURUM ARAÇ KİTİ
DİREKSİYON HAKİMİYETİ TRAFİKTE SÜRÜŞ EĞİTİMİ MANEVRALAR
PROFESYONEL  SÜRÜŞ EĞİTİMİ DİREKSİYON DERSİ PRATİK KAVŞAKLAR-KATILIMLAR
DİREKSİYON EĞİTİMİ TEORİK TRAFİK İŞARETLERİ-TRAFİK IŞIKLARI
DİREKSİYON KURSU TEORİK YAYALAR- DİĞER YOL KULLANICILARI
DİREKSİYON DERSİ TEORİK  SÜRÜŞ ERGONOMİSİ SAĞLIKLI SÜRÜŞ
SÜRÜŞ TEKNİKLERİ-SÜRÜŞ EĞİTİMİ-SÜRÜŞ SİMÜLATÖRÜ NETTEN DİREKSİYON DERSİ
ÖZEL DİREKSİYON EĞİTİMİ ALKOL, İLAÇ VE GSM DİREKSİYON OKULU
HAVA KOŞULLARI-YOĞUN YAĞIŞLI SİSLİ ORTAM-KAR VE BUZLU HAVA SÜRÜŞ TEKNİKLERİ-SÜRÜŞ DERSİ
SÜRÜŞ EĞİTİMİ-SÜRÜCÜ OKULU-DİREKSİYON DERSİ OYUNLARI-GÖRSEL DERS-ONLİNE-VİDEO DERS
ARAÇ SATIN ALMA-TAVSİYELER TRAFİK TESCİL İŞLEMLERİ
ÖZEL SÜRÜCÜ KURSLARI İSTANBUL
2009 © Her hakkı saklıdır. Sitedeki materyaller izinsiz kopyalanamaz. MAXEL YAZILIM [email protected]
 • sayfayı paylas
 • stumbleupon
 • Delicious
 • reddit
 • Digg
 • Twitter
 • Myspace
 • email
 • linkedin
 • yahoo
 • newsvine
 • netvibes
 • google
 • Diigo
 • friendfeed